27.9 C
Athens
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Μίλτος Τεντόγλου: Χρυσός στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης με ρεκόρ αγώνων στα 8,65 [vid]

Με μια εκπληκτική επίδοση στα 8,65 μέτρα, την οποία πέτυχε δύο φορές, ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες της Ρώμης, σημειώνοντας στην πορεία νέο ρεκόρ αγώνων! Αυτή η νίκη σηματοδοτεί το τρίτο ευρωπαϊκό χρυσό του Τεντόγλου και το 11ο χρυσό σε επίπεδο ανδρών.

miltos tentoglou

Επιπλέον, σημείωσε νέο προσωπικό καλύτερο ρεκόρ, ξεπερνώντας το προηγούμενο ρεκόρ του στα 8,60 μέτρα. Κοντά να καταρρίψει και το πανελλήνιο ρεκόρ που κατείχε ο Λούης Τσάτουμας, ο οποίος το κατέχει ακόμα με άλμα στα 8,66 μέτρα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε έναν απίστευτο τελικό, με μόνο μία αποτυχημένη προσπάθεια (τη δεύτερη), ενώ τα άλλα πέντε άλματά του ήταν όλα πάνω από τα 8,40 μέτρα. Συγκεκριμένα, ξεκίνησε με άλμα στα 8,42 μέτρα, ακολούθησαν 8,49 μέτρα (τρίτη προσπάθεια), 8,45 μέτρα και στη συνέχεια η πέμπτη και η έκτη προσπάθειά του ήταν και οι δύο 8,65 μέτρα!